Во сиромаштија живеат 500.000 граѓани во Македонија | Правдико

Правдико

   

Во сиромаштија живеат 500.000 граѓани во Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Точно 500.400 граѓани живееле под линијата на сиромаштијата во 2013 година, што е 24,2 отсто од вкупното население во Македонија, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика.

60a9e434-3925-4d05-98cb-ff500eac156e-jammas.hussain20130911234752830

Во однос на 2012 година, бројот на сиромашни лица се намалил за околу 40.000 и тогаш 26,2 отсто од вкупното население живееле под линијата на сиромаштијата.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико