Во Скопје изминативе два дена 16 сообраќајни несреќи и 15 повредени | Правдико

Правдико

   

Во Скопје изминативе два дена 16 сообраќајни несреќи и 15 повредени

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во текот на изминатите денови (22 и 23. 10. 2018 година) на подрачјето на Скопје се случиле 16 сообраќајни незгоди, од кои три со тешки телесни повреди, девет сообраќaјни незгоди со телесни повреди и четири со материјална штета. Во сообраќајните незгоди три лица добиле тешки телесни повреди и 12 лица добиле телесни повреди.

Од преземените мерки и активности констатирано е дека 55 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 42 возачи, од кои: 13 возачи затоа што управувале возила под дејство на алкохол, 27 возачи управувале возила без да стекнат право за управување моторно возило и двајца возачи затоа што биле возачи почетници.

Исто така, исклучени од сообраќај се и 29 возила бидејќи биле нерегистрирани. Санкционирани се девет возачи поради поминување крстосница на црвено светло, седум возачи поради недавање првенство на минување пешаци, двајца поради неправилно престројување и двајца возачи поради неправилно престигнување. Во однос на пешаците, санкционирани се тројца пешаци поради поминување коловоз надвор од пешачки премин. Во текот на изминатиот ден издадени се 146 мандатни платни налози и 72 возила се подигнати со специјалното возило „пајак“.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико