Правдико

   

Во скопски трговски центар со смртни закани се обиделе од маж да изнудат 10 илјади евра

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против две лица за сторено кривично дело изнуда поради тоа што во скопски трговски центар на 14 декември минатата година со умисла се обиделе да присилат оштетено лице да им даде 10.000 евра.

Двајцата обвинети, заедно со уште едно лице, кое е во бегство, дејствувале како група со намера да изнудат пари и употребиле сериозна закана за животот на оштетениот.

Како што информираат од Обвинителството, обвинетите неколку дена претходно телефонски му се јавиле на оштетениот и го принудиле на средба на која агресивно се однесувале и упатувале закани за неговиот и за животот на членовите на неговото семејство барајќи да им исплати 10.000 евра.

Оштетениот се согласил да се сретне со нив на 14 декември 2018 година во еден скопски трговски центар и да им ги даде парите, но намерата ја пријавил во полиција, од каде што му биле дадени обележани банкноти.

Групата се упатила на договорената средба и пред трговскиот центар се раздвоиле. На оштетениот му пристапил еден од обвинетите, а другите двајца го чекале во близина.

Но, разбојникот што разговарал со оштетениот ги забележал полициските службеници задолжени да го чуваат, па почнал да бега и заминал во непознат правец. Другите двајца обвинети биле затекнати во близина на местото на настанот и задржани од страна на полицајците поради што не успеале да го довршат делото.

Во текот на истражната постапка било утврдено дека една од обвинетите во периодот од 17 октомври 2016 година до 21 јули 2017 година со умисла во повеќе наврати зела парични средства од истото оштетено лице.

Таа му се заканувала на оштетениот дека за него ќе открие нешто што може да му наштети на неговата чест или неговиот углед и со тоа го присилила да ѝ даде 10.500 евра и уште 450.000 денари.

Така, обвинетата сторила продолжено кривично дело уцена, па обвинителниот акт за неа се однесува и на ова кривично дело.

За двајцата обвинети, надлежниот јавен обвинител до судот доставил и предлог за продолжување на мерката притвор ценејќи дека и натаму постојат сите околности поради кои и претходно им била изречена.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико