Во следните 24 часа се очекува ратификација на договорот со кредиторите | Правдико

Правдико

   

Во следните 24 часа се очекува ратификација на договорот со кредиторите

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во следните 24 часа се очекува да биде склучен новиот договор меѓу Грција и нејзините кредитори и да почне процедура за внесување на документот во парламентот за ратификација, објавуваат денеска грчките весници.

132695703-620x320

Заедно со договорот, Владата во Атина сака да го внесе на гласање и нацрт-законот за економските мерки договорени со кредиторите.

Во текстот на договорот се вклучени реформите што Грција треба да ги реализира до крајот на 2015 година како и политиката на Владата за следните две години во одност на економските мерки.

Весникот Вима објавува дека тоа се случува во момент на нејасност поради несогласувањата во владејачката Сириза од новите економски мерки.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико