Во собрание почнува расправа по предлог-буџетот за 2018 | Правдико

Правдико

   

Во собрание почнува расправа по предлог-буџетот за 2018

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Предложениот буџет за 2018 година денеска е на дневен ред во собрание, односно во матичната Комисија за финансирање и буџет, каде што според деловникот расправата ќе трае 10 работни денови.

Вкупните приходи за 2018 година се планираат на ниво од 193.512 милиони денари, а расходите се планирани на ниво од 211.745 милиони денари, односно 3,4 милијарди евра.

Вака планираните приходи и расходи резултираат со намалување на буџетскиот дефицит на ниво од 2,7 проценти од БДП или 18.233 милиони денари во апсолутен износ.
Ќе се финансира од домашно и надворешно задолжување, а со цел да биде пониско задолжувањето, се зголемува акцизата на нафтата за три денари од 1 јануари 2018 година.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико