Во Собранието се расправа за ребалансот на буџетот | Правдико

Правдико

   

Во Собранието се расправа за ребалансот на буџетот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Собранието денеска почна расправата по предложениот ребаланс на буџетот за 2015 година, што Владата го усвои во петокот.

11212449_1460593210922452_333139703_n

Расправата ќе се одвива без присуство на опозицијата на седницата на матичната Комисија за финансирање и буџет, а по предложениот ребаланс ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

Немилиот настан од 24 декември 2013 година, кога новинарите насилно беа исфрлени од Собранието, исто така беше поврзан со расправата за буџетот. Опозицијата тогаш обвини дека „власта сака насила да го донесе буџетот“ без присуство на медиумите.

Со новиот ребеланс на буџетот, кој изнесува нешто повеќе од 3 милијарди евра (највисок во историјата на земјава), имаме зголемување на приходите од 58 милиони евра, зголемување на расходите за 85 милиони евра, но и зголемување на буџетскиот дефицит од 327,5 милиони евра.

Во исто време, и проекцијата за економскиот пораст е намалена од 4 на 3,5 проценти. Со новиот ребаланс се предвидува и зголемување на позајмицата од домашните банки за четирипати повеќе во однос на претходно проектираното.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико