Во Сомалија погубен новинар близок со Ал шабаб | Правдико

Правдико

   

Во Сомалија погубен новинар близок со Ал шабаб

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Сомалиски новинар кој бил поврзан со исламистичките екстремисти од Ал шабаб е погуден денеска во Могадишу, соопштија правосудните власти.

al-shabab

Хасан Ханафи е осуден за организирање убиство на пет свои колеги во периодот од 2007 до 2010 година.

Повеќе новинари присуствувале на неговото погубување.

Ханафи е уапсен во август 2014 година во Кенија и истата година е испорачан на Сомалија.

Терористичката организација Ал шабаб е активна во Сомалија, а мета на нејзините напади често се и новинари.

Извор:  Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико