Во Турција приведени лица осомничени за поврзаност со организацијата на Ѓулен | Правдико

Правдико

   

Во Турција приведени лица осомничени за поврзаност со организацијата на Ѓулен

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Дваесет лица, меѓу кои има и жени, се приведени денеска во операција во Коња и уште шест окрузи на Турција под сомнение за врски со организацијата на Фетула Ѓулен, пишува весникот „Милиет“.

Операцијата е преземена во рамките на истрагата на обвинителството во Коња. Издадена е наредба за апсење 38 лица осомничени дека ја користеле мобилната апликација „Бајлок“.

Според турските власти, организацијата на Ѓулен стои зад обидот за преврат во земјата од 15 јули 2016 година.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико