Во Украина пратениците ќе бидат без имунитет | Правдико

Правдико

   

Во Украина пратениците ќе бидат без имунитет

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Од први јануари идната година ќе биде можно кривично да бидат гонети пратенците во Украина без согласност од парламентот. Комисијата за правна политика на парламентот даде зелено светло за укинување на имунитетот на пратениците.

Овој нацрт закон го поднесе претседателот на Украина Володомир Зеленски како итен предлог за измени во Уставот.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико