Во возило во Куманово пронајдени мигранти, возачот е приведен | Правдико

Правдико

   

Во возило во Куманово пронајдени мигранти, возачот е приведен

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Дваесет и еден мигрант биле пронајдени во возило во Куманово. Возачот, 70-годишен штипјанец, е приведен.

Според информациите на МВР, ноќеска околу 1 часот полициски службеници дале знак да застане патничко моторно возило „рено еспејс“ со штипски регистарски ознаки, но истото продожило да се движи кон село Отла.

По кратко време на ул. 11 Ноември во Куманово од полициски службеници од СВР Куманово возилото било сопрено, при што било констатирано дека е управувано од Д.Ј.(70) од Штип.

Во возилото се превезувале 21 мигрант од Сирија, Авганистан, Пакистан и Бангладеш, од кои 10 малолетни лица.

Д.Ј. бил приведен во полициска станица за понатамошна постапка, а мигрантите биле сместени во Транзитен центар Табановце. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико