Воени вежби на НАТО во балтичките земји и во Полска | Правдико

Правдико

   

Воени вежби на НАТО во балтичките земји и во Полска

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во балтичките земји и во Полска почнаа воените вежби на НАТО предводени од САД, чија цел е да се смират соседите на Русија кои беа вознемирени поради тензиите околу Украина.

nato

Повеќе од 6.000 војници од 13 земји-членки на НАТО учествуваат во воени вежби во Естонија, Летонија, Литванија и во Полска, сите членки на ЕУ и на НАТО.

– Ова се едни од најголемите вежби од 2004 година, кога Литванија влезе во НАТО – изјави за новинарите генерал мајор Алмантас Леика, командант на копнените сили на Литванија.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико