Вонреден самит на ЕУ за имигрантите на Медитеранот | Правдико

Правдико

   

Вонреден самит на ЕУ за имигрантите на Медитеранот

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

ED475B8E-3BF3-47C5-83F9-520A4418ECA8_w640_r1_sВонреден самит за кризата со имигрантите на Средоземно море е свикан в четврток во Брисел. Ова го најави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по последните трагедии во кои животот го загубија неколку стотици бегалци.

Во последниве денови се случија неколку несреќи на Медитеранот, а најтешката беше во ноќта меѓу саботата и неделата, кога во близина на брегот на Либија се преврте рибарски брод во кој имало над 700 луѓе.

Италијанскиот премиер Матео Ренци ваквиот шверц на луѓе преку Медитеранот го спореди со трговијата на робови од Африка пред неколку векови.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико