Вонредната состојба во Турција ќе се пролонгира за три месеци | Правдико

Правдико

   

Вонредната состојба во Турција ќе се пролонгира за три месеци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска изјави дека Владата планира да ја продолжи за уште три месеци вонредната состојба во земјата, воведена по обидот за преврат на 15 јули 2016 година.

Јилдирим нагласи дека вонредната состојба веќе била продолжена два пати, во октомври и во јануари.

„Поаѓајќи од сегашната ситуација режимот на вонредната состојба ќе завши на 19 април. Во услови ако режимот биде продолжен за уште три месеци тој ќе биде во сила до 20 јули“, истакна турскиот премиер.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико