Вработен во Шумско Стопанство издавал лажни одобренија | Правдико

Правдико

   

Вработен во Шумско Стопанство издавал лажни одобренија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полициската станица од Гостивар поднесе кривична пријава против В.А. од Гостивар, самостоен референт по користење на Шуми во ШСЕ-Шар Гостивар, за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

На 19 август 2015 година на неутврдено место, пријавениот во својство на самостоен референт по користење на Шуми во ШСЕ Шар, изработил и издал две одобренија за сеча во приватна Шума со вкупна маса од 192 метри кубни која шума е сопственост на лице од село Сушица, чии одобренија пријавениот лажно и свесно ги направил и пополнил со лажни податоци искористувајќи ги податоците од сопственикот. Со ваквите дејствија пријавениот го оштетил буџетот на РМ која штета накнадно треба да се утврди.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико