Вработени во болница и ги дале картичките на хигиеничарката за лажно да пријавуваат прекувремена работа | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Вработени во болница и ги дале картичките на хигиеничарката за лажно да пријавуваат прекувремена работа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против М.К.(58) од Охрид и О.Л.(49) од Струга за ,,лоупотреба на службена положба и овластување“. Во период од февруари 2012 година до ноември 2015 година, првопријавената, како помошник директор за економски работи во ЈЗУ Општа болница Охрид изготвила 13 наредби за прекувремена работа со невистинита содржина, додека второпријавената, како шеф на отсек за комерција и јавни набавки во ЈЗУ Општа болница Охрид, изготвила 10 наредби за прекувремена работа со невистинита содржина, при што истите ги завериле наредбите со свои потписи, како и со факсимилот со скратен потпис од директорот на ЈЗУ Општа болница Охрид, без овластување од него.

Пријавените, за да ги потврдат изготвените наредби, и ги дале службените картички за редовност на хигиеничарката, и со усна наредба ја задолжиле да врши отчитување на истите во 20 часот, и покрај тоа што пријавените останувале на работните места до 16 часот. Со ова пријавените се стекнале со противправна имотна корист од 141.746 денари, на штета на ЈЗУ Општа болница Охрид.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико