Врховен ќе одлучува за притворите на Едмонд Темелко и Владимир Талески | Правдико

Правдико

   

Врховен ќе одлучува за притворите на Едмонд Темелко и Владимир Талески

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривичниот совет на Врховниот суд  на седница која ќе биде затворена за јавноста, ќе расправа по барањето на специјалното јавно обвинителство за законитоста при одлучување за притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески.

Темелко е осомничен во случајот „Титаник“ кој се однесува на сомневања за изборни нерегуларности извршени во 2013 година, а Талески е првоосомничен во случајот „Транспортер“ за малверзации со превозот на ученици во Битола.

По отворањето на истрагата за случајот, Темелко беше приведен, а на Талески му беше одреден притвор, кој потоа му беше укинат. СЈО поднесе жалба на одлуката.

Извор: ТВ24

Препорачуваме

Партнери на Правдико