Врховен ќе одлучува за притворот на обвинети во „Таргет“ и „Тврдина“ | Правдико

Правдико

   

Врховен ќе одлучува за притворот на обвинети во „Таргет“ и „Тврдина“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Врховниот суд денеска треба да заседава по обжалените решенија од Апелацискиот  суд за притвор на тројца обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ – ексначалникот на Петтата управа, Горан Грујевски, Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, и Никола Бошковски, поранешен вработен во УБК.

Кривичниот суд најпрвин одлучи да им бидат одземени пасошите, но по жалбата на Специјалното јавно обвинителство до второстепениот суд, судиите од Апелацискиот суд им одредија притвор од 30 дена, по што одбраната се жалеше до највисокиот суд.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико