Правдико

   

Врховниот суд му го одобри на Трамп новиот закон за мигранти

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Врховниот американски суд го одобри новиот Закон за мигранти на претседателот Доналд Трамп, со кој, меѓу другото, ќе се намалат молбите за азил на американско-мексиканската граница, објави Ројтерс.

Според овој закон, мигрантите кои ќе бараат азил, првин мора да пронајдат сигурен претстој во некоја трета земја низ која поминувале до границата меѓу Мексико и САД. Судот дозволи законот да стапи на сила ,иако се во тек некои судски постапки за такви случаи.

Ваков вид на одредби го прават миграцискиот закон на Трамп прилично тврд и ригорозен, а против гласале двајца од врховните судии кои се сметаат за најлиберални во Врховиот суд, објави Ројтерс.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико