Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети | Правдико

Правдико

   

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките на СЈО, дознава „Макфакс“. Меѓу нив има и такви кои се однесуваат на истрагите на СЈО и за преземањето предмети од редовните обвинителства. Две од иницијативите биле ставени на дневен ред на општа седница на највисокиот суд закажана за 30 јануари.

Информацијата ја потврдија од Врховниот суд, но не прецизираа на што точно се однесуваат првите две иницијативи. „Макфакс“ дознава дека дел од иницијативите на адвокатот Еленко Миланов поднесени во декември лани се за прашањето дали тимот на Катица Јанева смее да отвора истраги по рокот за поднесување обвиненија и да презема предмети од редовните обвинителства.

„На 30 јануари е закажана општа седница на која што како една од точките на дневен ред е разгледување 2 иницијативи на адвокати за заземање начелно правно мислење во ворска со постапките на СЈО“, потврдија од Врховниот суд за „Макфакс“.

Адвокатот Димитар Дангов кого го контактираше „Макфакс“ рече дека поднел 5 иницијативи до Врховниот суд. Меѓу нив едната е за Законот за заштита на приаватноста, второто е за прифаќање на доказите во оригинал т.е. копија и третата е за читањето на доказите на главната расправа.

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски рече дека е на судење и дека дополнителни информации ќе соопшти подоцна во текот на денот.

Врховниот суд на општа седница расправаше за допуштеноста на бомбите како докази, но не успеа да изгради начелно правно мислење и за поднесувањето барање за заштита на законитоста на специјалното јавно обвинителство.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико