Вучиќ ќе оди во Сребреница на 11 јули | Правдико

Правдико

   

Вучиќ ќе оди во Сребреница на 11 јули

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

вучиќСрпскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека владата едногласно решила тој да ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, на 20-годишнината од масакрот во овој град во БиХ, кога беа убиени неколку илјади муслимани. На вонредната прес конференција синоќа пред полноќ, Вучиќ рече дека Србите имаат обврска да бидат сериозни и да покажат почит спрема другите жртви, затоа што така и тие ќе почнеле да ги почитуваат нивните.

Тој исто така истакна дека добил гаранција оти Резолуцијата за Сребреница во ОН нема да биде усвоена ако не бидат направени измени во текстот. Тој изрази благодарност до Русија, Кина и други земји кои им помогнале во овој процес. Според Вучиќ, Резолуцијата немала содржина на помирување, а тоа можат да го сторат само Србите и Бошњаците кои живеат на тие простори.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико