За Ердоган е скандалозно поднесувањето обвиненија во САД против неговите телохранители | Правдико

Правдико

   

За Ердоган е скандалозно поднесувањето обвиненија во САД против неговите телохранители

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска го оцени како „скандалозно“ поднесувањето обвинение во САД против неколку негови телохранители, обвинети за насилството во Вашингтон за време на неговата посета на градот.

– Тоа е скандал. Тоа е скандалозна демонстрација на начинот на кој функционира американското правосудство – рече Ердоган.

Вкупно 19 лица, вклучувајќи и 15 агенти на безбедносните служби и телохранители на Ердоган, се осомничени дека на 16 мај ги нападнале мирните курдски демонстранти во главниот град на САД.

Обвинението против тројца од нив е поднесено во вторникот.

Судирите избија на вечерта 16 мај, пред резиденцијата на турскиот амбасадор во САД, каде Ердоган бил по разговорите во Белата куќа со претседателот Доналд Трамп.

Во судирите се повредени 12 лица, меѓу кои и еден полицаец.

Извор:Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико