За три часа откриени 63 неисправни возила за јавен превоз | Правдико

Правдико

   

За три часа откриени 63 неисправни возила за јавен превоз

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Вчера од 8 до 11 часот Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола за техничката исправност на возила што вршат jавен превоз на патници, претежно автобуси и комбиња. При контролата биле откриени и санкционирани 63 неисправни возила.

Од нив 31 возило имало неисправен уред за запирање, две возила неисправен уред за управување и др. Од овие 63 возила, 22 биле санкционирани на територија на Скопје, 16 на територија на Охрид, осум на територија на Тетово, пет на територија на Штип. Сите неисправни возила се исклучени од сообраќај и изготвени им се соодветни поднесоци, информира МВР.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико