Забрана за изградба на улица на кеј и шпански скали | Правдико

Правдико

   

Забрана за изградба на улица на кеј и шпански скали

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Се запира градбата на сите објекти во строгиот Центар на Скопје. Предлогот на градоначаланикот Андреј Жерновски за времена забрана до средина на јануари наредната година ја изгласаа мозниствотвото советници на СДСМ и коалицијата.

D7EEBE795E750649934B2444914F16A9

Додека едната советничка група инсистираше да не се оспорува изградбата на пристпатна улица на кејот 13 Ноември, Жерновски забраната цели два часа ја бранеше во жолчна распрва, со објаснување дека во интерес на граѓаните нема да дозволи Шпански скали на плоштадот и улица на кејот.

Пристапна улица на Кејот од која произлезе одлуката на општина Центар за забрана ја најави Град Скопје, кое тврди дека таа постои во деталниот урбанистички план, ќе ја гради приватен инвеститор, нема да биде од асфалт и ќе има сообраќаен режим на минување, а тоа не може да биде законски оспорено.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико