Задолжителна самоизолација до добивање резултат од ковид тест | Правдико

Правдико

   

Задолжителна самоизолација до добивање резултат од ковид тест

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се до добивање на резултатот.

Доколку резултатот е позитивен самоизолацијата продолжува. Ова се предвидува со новите измени на Законот за заштита на населението од заразни болести што Собранието вчера вечер ги усвои. За прекршителите на овој член од Законот предвидена е казна од 50 евра.

Препорачуваме

Партнери на Правдико