Заев го објави договорот со Бугарија | Правдико

Правдико

   

Заев го објави договорот со Бугарија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата го објави договорот што ќе биде потпишан на први август меѓу премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, и бугарскиот премиер, Бојко Борисов. Со договорот, меѓу другото, Бугарија се обврзува дека нема да ѝ стави вето на Македонија за влез во ЕУ и НАТО.

Во членовите што беа третирани како контроверзии во јавноста стои дека ќе се формира заедничка мултидисциплинарна комисија за историја и за образовни прашања, која ќе даде толкување на историските настани засновано на историски извори. Таа ќе поднесува извештај еднаш годишно пред владите на двете земји.

Со согласност на двете страни ќе се организираат чествувања на историски настани и личности. Ниту една од страните нема да поттикнува и поддржува дејства насочени против другата земја што имаат непријателски карактер и нема да пројавуваат територијални претензии една кон друга. Во договорот исто така стои правото двете страни да ги застапуваат интересите на своите државјани во другата земја, со потврда од Македонија дека ништо во нејзиниот Устав не треба да се толкува како мешање во внатрешните работи во Бугарија, со цел да го заштити статусот на лицата што не се државјани на Македонија, што всушност се однесува на нашето малцинство во таа земја.

Двете земји ќе формираат меѓувладина комисија која еднаш годишно ќе организира средби, со напомена дека договорот што се потпишува може да биде изменет и дури и да биде  целосно повлечен ако една од земјите го побара тоа.

Договорот ќе биде потпишан на официјалниот македонски јазик, во согласност со Уставот на РМ, а во уводниот дел индиректно се признава македонскиот народ од страна на Софија. Имено, во него стои:  „Имајќи ја во предвид заедничката историја, која ги поврзува двете држави и нивните народи…„

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико