Заев им го презентира Договорот за добрососедство со Бугарија на пратениците | Правдико

Правдико

   

Заев им го презентира Договорот за добрососедство со Бугарија на пратениците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Затворената седница на Комисијата за надворешна политика, на која премиерот Зоран Заев го презентира нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија, трае веќе речиси два часа.

На седницата присуствува и претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Пратениците првпат имаат увид во договорот што Заев го најави за време на својата посета на Софија на 20 јуни и средбата со бугарскиот колега, Бојко Борисов.

Инаку, пред да почне, пратениците гласаа дали седницата да биде затворена или отворена за јавност.

Заев кажа дека е потребно да се отвори расправа за нацрт-договорот во функција на градење заеднички национални консензуални политики од интерес за сите граѓани.

Тој додаде дека се очекува договорот да биде заокружен на 1 август, а потпишан на 2 август.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико