Заев: Од септември поголеми плати за судиите | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Заев: Од септември поголеми плати за судиите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерката за правда, Рената Дескоска, и министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска се сретна со делегација на Здружението на судии, предводена од претседателот на здружението, Џемали Саити, судија во Врховниот суд.

На средбата, на која позитивно беа оценети заложбите и реформите насочени кон обезбедување независно судство, претставниците на судиите и на Владата постигнаа договор за формирање работна група со претставници од ресорните министерства за изнаоѓање системско решение за платите на судиите.

Во таа насока, премиерот Заев со претставниците на судиите констатираа дека од септември ќе се реализира зголемување од пет проценти на платите на судиите и судските службеници, како и дека во тековниот буџет има обезбедено околу 120 милиони денари за тековно исплаќање на надоместоците согласно со Законот за судиите и судските службеници.

Премиерот Заев, заедно со министерот за финансии и министерката за правда, изразија уверување дека уште 120 милиони денари ќе се обезбедат со ребаланс на буџетот и дека тие ќе бидат наменети за ретроактивни решенија на проблемите со надоместоците на судиите, соопштија од Владата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико