Заглави обвинението за незаконската градба на белата палата на ВМРО-ДПМНЕ | Правдико

Правдико

   

Заглави обвинението за незаконската градба на белата палата на ВМРО-ДПМНЕ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривичниот суд во Скопје три и пол месеци го нема оценето вториот обвинителен акт за случајот на СЈО со кодно име „Талир“. Од судот за „Макфакс“ потврдија дека обвинителниот акт сè уште не е оценет.

Правните познавачи што ги консултиравме посочија дека ова одолжување на оценувањето на обвинението е, меѓу другото, поради начелното правно мислење на Врховниот суд, според кое, СЈО е неовластен тужител во предметот „Талир“ бидејќи обвинeнието е поднесено по рокот определен со законот.

Истрагата за овој предмет беше отворена во рокот од 18 месеци што го имаше СЈО, но обвинението е поднесено по истекување на рокот, поточно на 22 ноември 2018 година. Првото обвинение за „Талир“ беше оценето на 11 јануари.

Обвинението за изградбата на партиското седиште се однесува на начинот на кој ВМРО-ДПМНЕ дошла до имот вреден 8,2 милиони евра, а е поднесено против бегалецот Никола Груевски и ексгенералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски.

СЈО тврди дека „Бетон“ не смеела да влезе во партнерство со ВМРО-ДПМНЕ за изградба на белата палата бидејќи во 2011 и во 2012 година, кога почнал да се гради објектот, градежната компанија, дури 75 отсто од приходите ги добила од државни тендери.

Кривичниот суд во Скопје три и пол месеци го нема оценето вториот обвинителен акт за случајот на СЈО со кодно име „Талир“. Од судот за „Макфакс“ потврдија дека обвинителниот акт сè уште не е оценет.

Правните познавачи што ги консултиравме посочија дека ова одолжување на оценувањето на обвинението е, меѓу другото, поради начелното правно мислење на Врховниот суд, според кое, СЈО е неовластен тужител во предметот „Талир“ бидејќи обвинeнието е поднесено по рокот определен со законот.

Истрагата за овој предмет беше отворена во рокот од 18 месеци што го имаше СЈО, но обвинението е поднесено по истекување на рокот, поточно на 22 ноември 2018 година. Првото обвинение за „Талир“ беше оценето на 11 јануари.

Обвинението за изградбата на партиското седиште се однесува на начинот на кој ВМРО-ДПМНЕ дошла до имот вреден 8,2 милиони евра, а е поднесено против бегалецот Никола Груевски и ексгенералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски.

СЈО тврди дека „Бетон“ не смеела да влезе во партнерство со ВМРО-ДПМНЕ за изградба на белата палата бидејќи во 2011 и во 2012 година, кога почнал да се гради објектот, градежната компанија, дури 75 отсто од приходите ги добила од државни тендери.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико