Загрозениот сведок препозна тројца од обвинетите во случајот „Монструм“ | Правдико

Правдико

   

Загрозениот сведок препозна тројца од обвинетите во случајот „Монструм“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО „Монструм“, загрозениот сведок дава исказ во судницата. Сведокот со кодно име Е1 рече дека 4 лица со возило „голф 3“ црна боја и затемнети стакла 4-5 дена пред 12 април секој ден доаѓале кај Смилковско Езеро на местото на настанот.

Автомобилот бил со регистерска табличка 822, но рече дека не знае кој град. Сведокот ги опиша лицата кои ги видел.

Еден бил висок, црн, со лузна, постар, со седа коса, околу 50-годишна возраст, друг келав, со брада, 35-40 години и уште еден со брада.

„Не изгледаа како да одат на риболов“, рече сведокот.

Тој во судницата препозна тројца од обвинетите, Агим Исмаиловиќ и Сами Љута. И уште еден кој не е обвинет, но моментално е во судницата, за кој рече дека не смее да го посочи од безбедносни причини.

За Сами Љута вели дека 100 отсто е сигурен дека е човекот со долга коса.

На 12 април, денот кога се убиени децата, автомбилот (голф 3) бил паркиран на земјениот пат што води до езерото. „Голфот“ имал бандажи со краци, а сведокот имал можност да ги гледа на 3-4 метри од него.

Пред почетокот на судењето судијата, по барање на обвинителката Фатиме Фетаи, образложи дека е почната постапка за екстрадиција на двајца обвинети, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се наоѓаат во Косово.

Виктор Јованов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико