Закерберг: Фејсбук во „вооружена трка“ со руски групи | Правдико

Правдико

   

Закерберг: Фејсбук во „вооружена трка“ со руски групи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шефот на Фејбук Марк Закерберг на сведочењето во сенатскиот Комитет за трговија и правда изјави дека компанијата е во своевидна „вооружена трка“ против групи спонзорирани од Русија кои се обидуваат да ја искористат оваа социјална мрежа за манипулирање избори и за влијание врз јавното мислење.

„Има луѓе во Русија чија работа е да ги експлоатираат нашите и другите интернет системи“, изјави тој, констатирајќи дека станува збор за вистинска трка во вооружување. Фејсбук планира да вработи над 20 илјади луѓе до крајот на годинава кои ќе бидат ангажирани врз отстранувањето на ваквите појави.

Закерберг изрази жалење поради тоа што Фејсбук бил бавен во идентификувањето на руските информациски операции за време на претседателската кампања во САД во 2016 година.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико