Законот за казнување за негирање геноцид не важи за Сребреница | Правдико

Правдико

   

Законот за казнување за негирање геноцид не важи за Сребреница

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собранието на Србија усвои закон за казнување за негирање геноцид, но како што предупреди Фондот за хуманитарно право, тоа нема да важи за негирање на геноцидот во Сребреница и на други злосторства сторени за време на војната во Хрватска и во Босна и Херцеговина.

srpsko-sobranie

Со измените на кривичниот закон, кои беа усвоени синоќа, се воведува ново кривично дело според кое со негирање на геноцидот и на воените злосторства може да се добие затворска казна од шест месеци до пет години затвор. Условот е геноцидот или военото злосторство да бидат утврдени со правосилна пресуда на судот во Србија или Меѓународниот кривичен суд.

Тоа не се однесува на пресудата на Хашкиот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, па во Србија ќе биде казниво негирањето на геноцидот во Конго, но не и негирањето на геноцидот во Хрватска или Босна и Херцеговина.

Измените на законот се усвоени во согласност со обврските на Србија на патот кон нејзината евроинтеграција.

Казна се предвидува ако некој јавно одобрува, го негира постоењето или значајно му ја намалува тежината на геноцидот, злосторствата против човештвото и воените злосторства направени против групи лица или членови на групи врз основа на раса, вера, потекло, државна, национална или етничка припадност.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико