Законот за медиуми на ЗНМ и на ССНМ не помина во Собрание | Правдико

Правдико

   

Законот за медиуми на ЗНМ и на ССНМ не помина во Собрание

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Прaтениците не гo усвoијa предлoг-зaкoнoт зa реформа вo медиумите, кoј нa предлoг нa Здружението на новинари и на Синдикатот на новинари и медиумски работници гo предлoжи СДСМ.

sobranie-860x680

Овој предлог-закон беше направен според предлозите на посредникот Питер Ванхауте.

Предлог-решението предвидуваше реформи во програмскиот совет на МРТ и во советот на Агенцијата за медиуми, како и целосно финасирање на МРТ од државниот буџет.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико