Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР | Правдико

Правдико

   

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на криминалната група инволвирана во меѓународниот транспорт на марихуана е М. А. (50) од Гевгелија. Во врска со случајот уапсени се и двајца поранешни вработени во МВР.

Според информациите на МВР, вчера, И. К. (37) од Гевгелија, З. Б. (52) од с. Грчиште, Валандово, и Д. С. (27) од с. Марвинци, со возило „опел вектра“, со гевгелиски таблички, се упатиле кон селото Јанковец, Ресен, каде што оствариле средба со Д. Д. (38) од село Ливата, Струга, кој пристигнал со друго возило „опел вектра“, со ресенски таблички, а со кое Д. Д. ја донел и претходно обезбедената марихуана.

Тоа возило било преземено од Д. С. и тој се упатил од Јанковец во правец на Градско, а И. К. и З. Б. со возилото со гевгелиски таблички се движеле пред него во улога на чистачи.

Околу 16.35 часот двете возила се запрени од полициски службеници, а во возилото што го управувал Д. С. во багажниот простор биле пронајдени три торби со 54 пакувања марихуана, која, според првичните процени, има пазарна вредност од речиси 150.000 евра. Сите лица се приведени.

Извршени се и повеќе претреси на подрачје на Гевгелија, Валандово и Струга, каде што се приведени М. А. и Д. Д., инаку поранешни вработени во МВР. За време на претресите пронајдени се голем број мобилни телефони со СИМ-картички, а кај И. К. пронајдени се и одземени и две ловечки пушки, пиштол и муниција за наведените оружја, што лицето ги поседувал без дозволи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико