Запленети 100 килограми канабис во Грција, уапсени Грк и Албанец | Правдико

Правдико

   

Запленети 100 килограми канабис во Грција, уапсени Грк и Албанец

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во грчкиот регион Теспротија, полицијата заплени повеќе од 100 килограми канабис и уапси две лица, еден Грк и еден Албанец.

Теспротија е близу до границата со Албанија, а полицијата во петокот при рутинска контрола на возило пронајде 99 пакети канабис со тежина од околу 102 килограми.

Според „Катимерини“, уапсени се 40-годишен Грк и 36-годишен граѓанин на Албанија кои се обвинети за шверц со дрога.

Албанецот се соочува со други обвиненија поради нелегален влез во земјата, бидејќи претходно му бил забранет влез во Грција.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико