Запленети девизи на аеродромот „Александар Велики“ | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Запленети девизи на аеродромот „Александар Велики“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во текот на минатата седмица царинските службеници откриле два обида за криумчарење, при што привремено се задржани девизи.

Во два одвоени случаи царинските службеници на скопскиот аеродром „Александар Велики“ заплениле 155.000 дански круни (околу 20.000 евра), 11.000 швајцарски франци и 1.400 евра.

Во првиот случај, во рачен куфер на дански државјанин, кој имал намера да отпатува со лет за Истанбул, биле пронајдени непријавени 230.000 дански круни. Согласно законските прописи, на патникот му биле вратени 75.000 дански круни, противвредност на 10.000 евра, износ што нерезидент може слободно да го изнесе од државата, а 155.000 дански круни се привремено задржани.

Во вториот случај, при личен претрес на македонски државјанин кој допатувал со лет од Базел, во неговиот паричник биле пронајдени непријавени 22.100 швајцарски франци и 1.400 евра. Согласно законските прописи, на патникот му биле вратени 11.100 швајцарски франци, противвредност на 10.000 евра, износ што може слободно да се внесе во државата, а 11.000 швајцарски франци и 1.400 евра се привремено задржани.

Во двата случаи против патниците се поведени прекршочни пријави.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико