Запленети еден тон кокаин и „нарко-подморница“ во Колумбија | Правдико

Правдико

   

Запленети еден тон кокаин и „нарко-подморница“ во Колумбија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Колумбиската војска запленила повеќе од еден тон кокаин и една „нарко-подморница“ во близина на брегот на Колумбија.

kolumbija-podmornica

Како што се наведува во соопштението на војската, припадниците на морнарицата во националниот парк Санкијанга откриле и уништиле „полуподморница дизајнирана како торпедо“, која имала капацитет да транспортира два тона кокаин.

Вредноста на запленетиот кокаин на меѓународниот пазар се проценува на околу 32 милиона долари.
Колумбиските власти од 1993 година досега запленила или уништила 91 вакво пловило.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико