Започна процесот против главните осомничени за обидот за воен удар во Турција | Правдико

Правдико

   

Започна процесот против главните осомничени за обидот за воен удар во Турција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судскиот процес против главните осомничени за обидот за воен удар во Турција минатата година започна денеска, под засилени безбедносни мерки, јави агенцијата Анадолија.

Осомничени се 221 лице, меѓу кои и исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД. Се товарат за раководење или учество во терористичка организација, којашто турските власти ја нарекуваат „Фетхулахистичка терористичка организација“ (ФЕТО) и ја сметаат за одговорна за обидот за преврат во Турција на 15 јули 2016 година, при што загинаа 250 луѓе, а околу 2.000 беа повредени.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико