Правдико

   

Заталкани куршуми убиле 22 лица во Рио

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Секој втор ден заталкани куршуми убиваат или рануваат најмалку едно лице во Рио Де Жанеиро, покажува истражувањето на весникот Фолха, објавено во среда.

Заталкани куршуми во периодот меѓу 1 јануари и 10 мај погодиле 66 луѓе во Рио Де Жанеиро, а од последиците на ранување умреле 23 луѓе, се наведува во истражувањето.

Повеќето жртви се од фавелите или сиромашните квартови на Рио.

Низ улиците на градот од среда почна да патролира и војска.

Извор:Макфакс

Партнери на Правдико