Затворен угостителски објект во Гостиварско, работел по дозволеното време | Правдико

Правдико

   

Затворен угостителски објект во Гостиварско, работел по дозволеното време

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во контрола на полициски службеници од Гостивар, затворен е угостителски објект во с.Беловиште, информираат од МВР.

 

Вчера вечер во 21.20 часот, полициски службеници од Гостивар, заедно со државниот пазарен инспекторат, извршиле контрола во угостителски објект во с.Беловиште, гостиварско, сопственост на П.М.(50), при што констатирале дека објектот работи по дозволеното време за работа и внатре биле затекнати седум лица со сопственикот.

Поради непочитување на работното време, односно постапување спротивно препораките од Владата, објектот бил затворен од државниот пазарен инспекторат, а сопственикот бил лишен од слобода и приведен во полициска станица.

По целосно документирање на случајот против П.М. ќе биде поднесена пријава заради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, информираат од МВР.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико