Затворена за премин неутралната зона Идомени | Правдико

Правдико

   

Затворена за премин неутралната зона Идомени

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Неутралната зона меѓу Грција и Македонија, во реонот на граничниот премин Идомени, е затворена за премин, јави грчкиот весник „Катимерини“.

idomeni-860x680

Преку оваа неутрална зона преминуваат бегалци од Ирак, Авганистан и од Сирија кон Македонија и понатаму кон Западна Европа.

Според полицијата, на бензинската станица во областа каде што се собираат автобусите со бегалци, веќе има седум автобуси со 350 луѓе.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико