Затворени два сајта за шверц на дрога и оружје | Правдико

Правдико

   

Затворени два сајта за шверц на дрога и оружје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американската полиција и европската полициска агенција Еуропол соопштија дека затвориле два сајта за шверц на дрога и оружје на посебниот „невидлив“ дел на интернет, познат како „Дарк веб“.

Американскиот министер за правда Џеф Сешонс изјави дека станува збор за „Алфабеј“ и „Ханса“ на кои имало неколку десетици илјади препродавачи на дрога со околу 200 илјади купувачи во светот.

„Овој случај покажува дека никој не може да се сокрие“, изјави Сешонс.

Извор:Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико