Затворска казна и две условни во протестите во Ѓорче Петров | Правдико

Правдико

   

Затворска казна и две условни во протестите во Ѓорче Петров

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Една затворска казна во траење од шест месеци и две условни донесе скопскиот Кривичен суд по експресна постапка, откако тројца од петемината обвинети за неодамнешните немири во Ѓорче Петров по убиството на младиот Ангел, ја признаа вината.

protesti-vo-gjorce-5

Двајца од одбинеите поминаа само со условни казни, а третиот со оглед дека и претходно бил осудуван доби затворска казна во траење од шест месеци.


Сите тројца се пуштени од притвор, а за лицето кое е изречена затворска казна се гарантира со патна исправа.

Инаку за кривично дело “учествување во толпа кое спречува службено лице во извршување на своите обврски“, се обвинети пет лица, а за делото е пропишана затворска казна од 3 месеци до 3 години.

Извор:  Утрински

Препорачуваме

Партнери на Правдико