Затворски казни за осомничените за тероризам на Евросонг | Правдико

Правдико

   

Затворски казни за осомничените за тероризам на Евро-сонг

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

evrosongСудот во Азербејџан им изрече казни на 29 лица обвинети за подготовка на терористички напад за време на одржувањето на Евро-сонгот во Баку годинава. На тројца од нив им е изречена казна доживотен затвор, а другите добија меѓу 9 и 15 години затвор. Истражните органи соопштија дека групата имала врски со Иран, а нејзиниот лидер бил убиен при акцијата за апсење на осомничените пред одржувањето на Евро-сонгот.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико