Завршена операцијата во Куманово, најмалку 14 убиени терористи | Правдико

Правдико

   

Завршена операцијата во Куманово, најмалку 14 убиени терористи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

mvr_objavi1Полициската операцијата во Куманово е завршена, а терористичката група која беше стационирана во неколку објекти во кумановската Дива населба е целосно неутрализирана и елиминирана, соопшти попладнево портпаролот на МВР, Иво Котевски.

Во акцијата загинале осуммина полицајци, а 37 се повредени. Котевски рече дека досега нема пријавено жртви од цивилното население.

Котевски рече дека биле пронајдени телата на 14 убиени терористи, но по целосна проверка на теренот може да се пронајдат нови тела. На униформите имале ознаки на ОВК.

Котевски рече дека вчера се предадле повеќе од 30 терористи, главно македонски државјани, но и еден албански државјанин. Тие денеска ќе бидат изведени пред судија во претходна постапка.

Лидери на вооружената група биле Мухамед Красниќи, познат како Командант Малишева, Мирсад Ндрецај, познат како командант Нато, Сами Ушкини, односно Командант Соколи, Беи Ризај и Дем Шеху. Тројца од нив биле во групата што вчера ѝ се предаде на полицијата.

Котевски рече дека во Куманово е пронајден и голем арсенал оружје.

Според него, ова била една од најопасните терористички групи во регионот. Тие почнале да влегуваат во земјава на почетокот на месецов и се подготвувале кон средината на месецов да извршат напади.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико