Заврши прохибицијата на марихуаната во Алјаска | Правдико

Правдико

   

Заврши прохибицијата на марихуаната во Алјаска

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

marihuanaАлјаска стана третата американска држава каде заврши забраната за користење на марихуа, со цел да ги задоволи барањата на граѓаните  кои во референдумот што се одржа во ноември минатата година се изјаснија позитивно со 53 отсто од гласовите, за нејзина легализација.

Граѓаните над 21 година можат легално да поседуваат 20 грама на марихуана за свои потреби, како и  да одгледуваат до шест растенија во нивните градини или домови.

Пратениците започнаа со постапката за изменување на законите, со што би се овозможило нејзина легализација и би се ставила во правниот промет до 2016 година.

Препорачуваме

Партнери на Правдико