Заврши распитот, Талески на задна врата излезе од судот | Правдико

Правдико

   

Заврши распитот, Талески на задна врата излезе од судот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој е првоосомничен во случајот „Транспортер“, по двочасовен распит пред судија на претходна постапка, од задната врата го напушти Кривичниот суд во Скопје.

Taleski

Специјалното јавно обвинителство бараше од судот на Талески да му биде одреден притвор, но засега од судот нема информација дали на битолскиот градоначалник му е одредена некаква мерка за обезбедување присуство или, пак, ќе се брани до слобода.

Битолскиот градоначалник и уште 22 лица се товарат за финансиски злоупотреби со превозот на ученици во Битола.

Талески на распит пред судијата на претходна постапка се појави денеска претпладне околу 11 часот.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико