Зелено светло за основање специјален суд за воени злосторства на Косово | Правдико

Правдико

   

Зелено светло за основање специјален суд за воени злосторства на Косово

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Уставниот суд на Косово денеска едногласно ја донесе одлуката со која даде зелено светло за основање специјален суд за воени злосторства на Косово.

16850858772_308248a1e3_z

Според Уставниот суд, амандманот од Уставот на Косово, кој се однесува на основањето на специјалниот суд за воени злосторства, не го намалува човековите права и слободи, одредени со второто и со третото поглавје од уставот.

Судот го оцени како прифатлив амандманот 24 на Уставот, кој на 9 март го поднесе претседателот на Собранието на Косово. Судската одлука стапува на сила веднаш.

По одлуката на Уставниот суд, Собранието на Косово би требало до крајот на месецов или на почетокот на мај со двотретинско мнозинство да го усвои предложениот амандман, а потоа и закон за основање специјален суд за воени злосторства.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико