Зголемен бројот на разводи во Македонија | Правдико

Правдико

   

Зголемен бројот на разводи во Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во период од три месеци добиени се 357 извештаи за разведени бракови, што претставува зголемување од 8.5 проценти во споредба со истиот период минатата година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Од друга страна, бројот на склучените бракови во ова тримесечје е намален за 12.9 проценти во споредба со истиот период минатата година и изнесува 3.768 бракови.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико