Правдико

   

Зголемени казните за исламистите осудени за тероризам во БиХ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судот на Босна и Херцеговина, по жалба на Oбвинителството, ги зголеми затворските казни за тероризам на двајца државјани на таа земја, Максим Божиќ и Един Хастор.

Првично осуден на четири години затвор, на Божиќ сега казната му е зголемена на шест години.

Според „Кликс.ба“, казната за Хастор е зголемена од две на три години.

Судот на БиХ ги прогласи Божиќ и Хастор за виновни за планирање терористички напад во Источно Сараево и во Тузла.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико