Жена уапсена на аеродром поради убиството на Ким Јонг-нам | Правдико

Правдико

   

Жена уапсена на аеродром поради убиството на Ким Јонг-нам

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Една жена е уапсена на аеродромот во Куала Лумпур поради убиството на полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, соопшти малезиската полиција.

Осомничената поседувала виетнамски пасош и при апсењето патувала сама, тврди полицијата.

Властите вчера потврдија дека Ким Јонг-Нам починал откако му се слошило на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур.

Ким Јонг-нам беше убиен во понеделникот изутрината, додека кинеската кабловска мрежа пренесува дека на аеродромот во Куала Лумпур го отруле две жени, за кои постои сомневање дека се севернокорејски агенти.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико